NEOLIFE SİGOERTA VE BROKERLİK

İNSAN
KAYNAKLARI

İnsan Kaynakları Direktörlüğü tüm fonksiyonları ile; penceresi dünyaya açık, yenilikçi, yaratıcılığı ve kaliteyi destekleyici faaliyetler yürüterek, tüm çalışanlarının mutlu olacağı bir ortam yaratıp, çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayarak çalışanlarına kurumsal aidiyet duygusunu kazandırmaktadır. Bu sayede çalışanlarını etkin bir kaynak olarak organize edip kuruluşa katma değer sağlamayı hedeflemektedir.
Organizasyon Becerisi Yüksek
İnsan Kaynakları uzmanlarında olması gereken özelliklerinin başında organizasyon yeteneğinin güçlü olması gelir.
Zaman Yönetimi
Yapılan iş ne olursa olsun ,doğru zamanda en iyi işi çıkartabilmek çok öenmlidir.
Stratejik bakış açısına sahip
Bir İK profesyonelini başarıya ulaştıran özelliklerin başında stratejik bakış açısına sahip olması gelir.
Sağduyulu
Bir durumun etkilerini geniş eksende görebilen, durumu ve koşullarla ilgili doğru tespitlerde bulunup en uygun değerlendirmeleri yapabilmek.
Birden çok işi yürütebilen
Birden fazla iş sürecini aynı anda yönetebilmek, bir işi yaparken bir diğerine geçiş yapabilmek, hızlı düşünebilmek ve çevik olmak bu işin olmazsa olmazıdır.

Uzlaşmacı
Hemen hemen tüm işlerde koşulların ve durumların çok net olmadığı zamanlar olur. Ancak bu tür zamanlarda alınacak tavır, İK profesyonelleri için çok daha önem taşır.
İletişim yeteneği güçlü
Çalışanlar yöneticilerle, diğer departmanlarla, mevcut çalışanlarla ve potansiyel çalışanlara yaptığı iş gereği sürekli iletişim kurmak zorunda.
Problem çözme yeteneği olan
İK profesyonelinin tüm çalışanlara karşı objektif ve adil olduğu kadar problem çözme yeteneğinin de güçlü olması gerekir.
Soru Sor
Merhaba;
Sİze Nasıl Yardımcı Olabiliriz?